Huckleberryho prak

Z Wiki The-West CZ
Jump to navigation

Huckleberry Finn je hlavní, chlapecká postava románu Dobrodružství Huckleberryho Finna (1884) od Marka Twaina. Objevila se však již v dřívějším románu Dobrodružství Toma Sawyera (1876) a vystupuje i v dalších Twainových knihách, například v Tom Sawyer Abroad (1894), Tom Sawyer detektivem (1896). Huckleberry mnoho svých aktivit provádí se svým kamarádem Tomem Sawyerem. Dobrodružství Huckleberryho Finna je vyprávěno Huckem v první osobě (ich-formě), lidovým jazykem, považovaným tehdy za sprostý a primitivní.

Dobrodružství Huckleberryho Finna

Kniha Dobrodružství Huckleberryho Finna (1884) od Marka Twaina je považována za jeden z prvních velkých amerických románů. Byl také jedním z prvních příběhů, který byl podán pomocí barvitého místního jazyka a hovorové řeči. Je vyprávěn v první osobě (ich-formě) titulním hrdinou Huckleberrym (Huckem) Finnem, nejlepším přítelem Toma Sawyera. Kniha byla prvně vydána roku 1884.

Kniha je známa pro étos svých mladých nevinných účastníků, pestré líčení lidí a míst podél řeky Mississippi a pro svůj střízlivý, břitký, ale zároveň i lidský pohled na postoje a předsudky různých postav, včetně rasismu té doby. Ubíhající cesta Huckleberryho Finna a jeho přítele Jima, uprchlého černošského otroka, na plovoucím voru po proudu Mississippi může být jedním z nejtrvalejších obrazů úniku a svobody.

Ačkoliv kniha byla především od počátku oblíbená mezi mladými čtenáři, jako pokračování poměrně krotké a neškodné knihy Dobrodružství Toma Sawyera (která neměla zvláštní sociální poselství), stala se rovněž trvalým předmětem zájmu literárních kritiků. Popisovaná realita jižanské společnosti sice byla v době publikace posazena již o čtvrtstoletí nazpět do minulosti, přesto se knížka stala předmětem sporů a překvapivě jím někdy zůstává až dodnes (viz "Kontroverzi" níže).

Příběh se odehrává v polovině 19. století, ještě před americkou občanskou válkou. Román sleduje cestu a vývoj vztahu mezi dospívajícím Huckleberry Finnem a uprchlým jižanským otrokem Jimem během plavby po toku Mississippi. Společná dobrodružství a nesnáze mezi nimi vytváří pouto. Líčení sice jsou podávána autorovým humorným stylem, zároveň však vyjevují nesouhlas Marka Twaina s otroctvím v jižanské kultuře.

Život v St. Petersburgu

Román začíná v St. Petersburgu (fiktivní náhrada za Hannibal, Missouri) krátce po událostech, které ukončily knihu Dobrodružství Toma Sawyera. Tom a Huckleberry získali po svých předchozích dobrodružstvích významné množství peněz a Huck byl svěřen do výchovy vdovy Douglasové, která se ho se svou sestrou, paní Watsonovou, pokouší „sivilizovat“ (sic) (v novém překladu chcivilizovat). Huck jejich úsilí vítá, ale pokládá civilizovaný život za omezující.

Huckův život se změní zjevením se jeho líného otce Papa Finna. Ačkoliv se Huckovi podaří zabránit otci zmocnit se jeho majetku, otec jej uchvátí tím, že jej unese a sídlí s ním v divočině. Huck je stejně nespokojen s necivilizovanou formou života a naplánuje útěk z otcova srubu. Předstírá smrt a vydává se dolu po Mississippi. [editovat] Cesta začíná

Během ukrývání se na ostrově se Huck potkává s Jimem, otrokem paní Watsonové. Uprchl, protože hrozil jeho prodej a Jim se nechtěl odloučit od své rodiny. Huck se v přestrojení za děvče vydává do St. Petersburgu a zjišťuje, že lidé z města věří jeho úmrtí a stíhají pro ně jeho otce a Jima, kteří jsou z toho podezřelí. Aby Huck zachránil Jima před chycením a prodejem, rozhodují se společně splout na voru do města Cairo, Illinois, odkud budou moci dojet parníkem do svobodných severních států.

Během cesty na jih se Huck a Jim krátce v mlze rozdělí. Po návratu kanoí zpět k voru provede trik, kterým Jima přesvědčí, že Huck vor nikdy neopustil a že Jimovi se o rozdělení jen zdálo. Po prohlédnutí triku se Jim hněvá. Huckův výsledný stud je bodem zvratu v jejich vztahu, protože Huck začíná na Jima hledět jako na přítele o osobu, než jako na otroka. Do té doby se Huck zmítal ve vnitřním sporu mezi svým "svědomím", které mu říkalo, že pomocí uprchlíkovi se podílí na krádeži majetku paní Watsonové, a mezi svým "srdcem", které pravilo, že Jim si zaslouží být svobodný. V obou případech ale Huckova loajalita k Jimovi vítězí.

Huck a Jim bohužel minuli Cairo, takže jejich vor zůstává uprostřed otrokářského státu a míří dále k jihu. V této fázi zažívají sérii dobrodružství, kterými je satirizována dobová jižanská kultura a podtržen rozdíl mezi idylickým rodinným soužitím mezi Jimem a Huckem na voru ve srovnání s různými rodinami, které potkávají na pobřeží.

Grangerfordovi a Shepherdsonovi

Krátce za Cairo je vor zaplaven kolemjedoucím parníkem a plavci se skutečně rozdělí. Huck získává přístřeší u Grangerfordových, místní prosperující rodiny. Stává se přítelem Bucka Grangerforda, hocha v jeho věku. Zjišťuje, že Grangerfordovi jsou zapleteni v dlouhém krvavém sporu s jinou rodinou Shepherdsonových.

Buckova sestra Sofie utíká s Harneyem Shepherdsonem. V nastalém konfliktu jsou zabiti všichni mužští příslušnici Grangerfordových. Nad Buckovou mrtvolou Huck "trochu plakal". Huck těsně unikne, opět se spojí s Jimem a na voru plují dále po Mississippi. Na útěku se setkávají se dvěma postavami.

Duke a Dauphin

Nížeji na řece Jim a Huck zachrání dva podvodníky, kteří se připojí k uprchlíkům na voru. Mladší ze dvojice se představí jako syn anglického vévody a je proto dále znám jako "Duke". Starší muž, asi sedmdesátník, trumfuje prvního tím, že se prohlásí za prvorozeného potomka francouzského krále Ludvíka XVII s nárokem na francouzský trůn. Duke a Dauphin pak přinutí Jima a Hucka, aby je ponechali na voru. Během cesty páchají řadu podvůdků.

Během toho Huck je přítomen pokusu o lynč jižanského gentlemana Colonela Sherburna, který zabil neškodného městského opilce. Sherburn čelí davu s nabitou puškou a přinutí ho vrátit se zpět poté, co mu přednese dlouho řeč o tom, co považuje za podstatnou zbabělost "jižanské justice", tj. lynčující dav (tato historka nesouvisí se zbytkem příběhu a zřejmě ilustruje rozpolcený Twainův přístup: Huck jako štvanec prchá z jižanské společnosti, zatímco gentleman Sherburn jí čelí, ovšem brutálně a ničivým způsobem).

Jedním z podvodů je představení "Senzační král". Nalákáným divákům je předvedena jen velmi krátké a jen trochu směšné hra. Diváci pochopitelně nejsou s krátkostí spokojeni, nicméně kvůli ztrátě tváře přátelům hru doporučí. Druhý večer se proto dostaví ještě více diváků. Třetí večer přijde vůbec nejvíce obecenstva, zkušeného z obou předchozích večerů, aby herce odměnili zeleninou. Po prodeji lístků třetí večer však ihned unikají s plnou kapsou peněz.

Dalším z kousků Duka a Dauphina mělo být jejich vydávání se za bratry Petera Wilkse, nedávno zemřelého boháče. S použitím absurdního anglického akcentu přesvědčují většinu lidi z města, že jsou očekávanými bratry z Anglie. Huck se hněvá, neboť chtějí ukrást dědictví dcerám Wilkse a jeho skutečným bratrům, rovněž plánují prodej Wilksových otroků a rozdělení jejich rodin. Aby tomu zabránil, ukradne peníze obou výtečníků a ukryje je ve Wilksově rakvi. Podvodníci jsou odhaleni, protože přijíždějí praví bratři Wilkse. Během zmatků po nálezu peněz v rakvi jsou však oba schopni utéct a opět se připojit k Huckovi a Jimovi na vor.

Jimův útěk

V této situaci čtyř uprchlíků na voru Dauphin "zajme" Jima a předá ho pro odměnu za chycení otroka. Huck je touto zradou pobouřen a definitivně zamítá své "svědomí", že pomáháním Jimovi na svobodu krade majetek paní Watsonové. Připustí: "Dobrá, přijdu do pekla" a rozhodne se Jima osvobodit.

Huck přijde do domu, kde je Jim zadržen. Nepravděpodobnou náhodou se stalo, že Jim byl prodán Silasi Phelpsovi, strýci Toma Sawyera. Podobně jako u Wilksových, se teta Sally Phelpsová zmýlí a považuje Hucka za samotného Toma. Huck se za něj vydává, neboť doufá, že se mu podaří Jima osvobodit. Krátce nato doráží skutečný Tom Sawyer a souhlasí s Huckovým podvodem, vydává se za svého bratra Sida Sawyera.

Kvůli odplatě nebo slitování Jim odhalí tajemství "Královského panoptika" vlídným měšťanům dříve než darebáci mohou podvod opět vyzkoušet. Tuto noc mohou Jim a Huck sledovat, jak lidé z města natřou Duka a Dauphina dehtem a peřím a jsou na žebřiňáku vyvezeni z města.

Místo toho, aby Jima pokoutně nechali uprchnout, Tom rozvine pracný plán osvobození, který zahrnuje tajné zprávy, skryté tunely, provazový žebřík poslaný Jimovi v jídle a další prvky z romantických novel, včetně varování Phelpsovi, že indiánský kmen ukradl jeho uprchlého otroka. Huck a Jim postupují podle plánu, ale Tom je během vzniklé šarvátky střelen do nohy. Místo dokončení útěku Jim přiměje Hucka, aby se vrátil do města pro doktora pro Toma. Jim a Tom jsou potom chyceni.

Závěr

Po Jimově chycení se věci rychle vyřeší samy. Tomova teta Polly se vrací a odhaluje Huckovu a Tomovo pravou identitu. Tom oznamuje, že Jim byl svobodný již měsíce, protože paní Watsonová umřela před dvěma měsíci a svou poslední vůlí propustila Jima na svobodu. Tom to zatajil, aby mohl provést svůj komplikovaný plán útěku ze zajetí. Podobně Jim sdělí Huckovi, že jeho otec, obávaný opilec Pap je již nějaký čas také mrtvý a že se Huck může bezpečně vrátit do St. Petersburgu (Jim to zjistil, když prozkoumával plovoucí chatku po proudu. Mrtvé tělo uvnitř patřilo Huckovu otci, ale Jim to před ním zatajil, neboť se domníval, že dětem přináší smůlu dívání na mrtvoly). V závěrečném výjevu Huck oznamuje, že je rád, že mohl svoji story napsat, a že ačkoliv Tomova teta Polly plánuje ho adoptovat a "zcivilizovat"("chcivilizovat"), Huck sám plánuje se vydat na Západ.


Historické postavy